Yumurta Donasyonu Yapan Merkez

Yumurta Donasyonu Yapan Merkez

Yumurta donasyonu yapan merkez yanında tüp bebek tedavisi yurdumuzda da yapılmakla birlikte bazı durumlarda kanunların engellemesiyle birlikte tam olarak tüp bebek tedavisi yapıldığı söylenememektedir. Bunun nedeni ise taşıyıcı annelik, yumurta donörü denilen anne olmak isteyen kadının yumurta verme yetisine sahip olmaması durumunda donör adı verilen yumurta temin edilen kadınların bu işi ticarete de dökebilmelerinin ülkemizde yasak olmasıdır.

Hangi Ülkelerde Tüp Bebek Tedavisi Yaptırılabilir?

Yumurta donasyonu yapan merkez seçilirken çok dikkatli davranmak gerekmektedir. Bu nedenle Gürcistan tüp bebek tedavisinin bütün evreleri ve şartları kanunen de yasak getirilmeden mümkün olabilmektedir. Bu nedenle Gürcistan’da kesinlikle tüp bebek tedavisi konusunda çok ileriye gidilmiş ve bu konuda bütün tedavilerin uygulanabildiği görülmektedir. Çocuk isteyen fakat normal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftler de en kolay yolu eğer batı illerinde ise Kıbrıs, doğu ve Karadeniz bölgesinde iseler Gürcistan’ı tercih etmektedirler. Tüp bebek tedavisi ile yumurta donasyonu yapan merkez olmayan Türkiye’de yapılabilmekle birlikte yumurta naklinin kanunen mümkün olmaması ile Gürcistan gözde ülkeler olarak ülkemizden tüp bebek tedavisi görmek isteyen hastaları çekebiliyor. Eğer bizde yumurta nakli serbest olsa bile bu durumda kanunen olması bile adetler ve töreler nedeniyle birçok karışıklık çıkaracağı da görülebiliyor. Bu nedenle de kanunen bu yasak korunuyor.

Yumurta Hangi Şartları Sağlayan Kadınlardan Alınabilir?

Bütün bunlarla birlikte yumurta nakli için gereken yumurtaların genellikle ticari olarak bulunabildiği, bağış yoluyla yumurta elde etmenin mümkün olmadığı veya çok nadir yumurta bağışı bulunduğu biliniyor. Bu nedenle de yumurta ve sperm fiyatları önemli hale geliyor. Ancak yumurta ve sperm fiyatları korkulacak derecede yüksek değildir. Üstüne üstlük orta direk bir ailenin bile rahatlıkla karşılayabileceği bir fiyattadır. Bununla birlikte bazı kadınlar yumurta bağışı yapabilmektedirler. Bu nedenle yumurta donasyonu yapılan ülkelerde bunları sağlamak için müthiş bir reklam kampanyası yapılmaktadır. Bunun sonucu olarak da bundan etkilenebilen bazı kadınlar yumurtalarını bağışlayarak dünyada kendilerinden bir parçanın bulunmasını isteyebilmektedirler. Ancak bu parçanın kim olduğunu bilememektedirler.

Yumurta donasyonu yapan merkez düşünüldüğünde yumurta alımı ise şu şartları sağlayan kadınlardan yapılmaktadır. Kadının yirmi iki ile yirmi dokuz yaşları arasında olması gerekiyor, Ailesinde genetik bir rahatsızlığın bulunmaması ve psikolojik ve psikiyatrik bir sorunu bulunmaması gerekiyor. Bulaşıcı hastalık testlerinin temiz çıkmasıyla birlikte kan gurubunun bilinmesi, boy ve kilo olarak normal standartlarda bulunması ve özellikle uyuşturucu kullanmaması gerekmektedir. Bu da bize gösteriyor ki her isteyen kadından da yumurta donasyonu yapılamamakta, bunun yapılabileceği kadınlarda bazı şartların arandığı görülmektedir. Bu özelliklere bakıldığında bu seçiciliğin doğru bir davranış olduğu da görülmektedir.