Taşıyıcı Annelik Yasal mı?

Taşıyıcı Annelik Yasal mı?

Öncelikle insanlar bebek sahibi olmak için çok fazla çaba sarf ediyor ama ne yazık ki her zaman doğru yöntem ile bebek sahibi olamıyor. Öncelikle bir kadın ile bir erkek her zaman kendi bebeklerine dışarıdan müdahale olmadan sahip olmak istiyor olabilir ama bunun için her zaman çok uğraşmanız gerekiyor. Çünkü ne olursa olsun eğer ki sağlık sorunlarınız bebek doğurmanıza elverişli değilse o zaman ne yazık ki bebek sahibi olmak için farklı yöntemlere de başvurmanız gerekiyor. Mesela pek çok kişinin taşıyıcı annelik yöntemi ile bebek sahibi olduğunu bilmeniz gerekiyor. Ama taşıyıcı annelik ne yazık ki ülkemizde yasal değil. Yani taşıyıcı annelik yasal mı sorusunun cevabı Türkiye için ne yazık ki hayır. Ama bu her ülke için aynı değil. Yani sizler de yurt dışında bu hizmetten yararlanabiliyorsunuz. Mesela en çok Gürcistan tüp bebek merkezlerine sahip ve burada da taşıyıcı annelik oldukça kullanılan bir yöntem. Eğer ki sizler de her zaman Gürcistan’da taşıyıcı annelik yasal mı diye merak ediyorsanız, evet yasal. Bu nedenle de bu yöntem için sizlerin de oraya gitmesi gerekiyor.

Taşıyıcı Annelik Neden Türkiye’de Yasal Değil

Öncelikle Türkiye’nin kuralları ve de kanunları yurt dışına göre farklıdır. Yasalara göre bir bebeğin annesi onu doğuran kişi olarak kabul edilir. Bu nedenle de eğer ki sizlerin bebeğini bir başka kadın doğuruyorsa yasalar anne olarak o kadını kabul eder. Bu nedenle de bu da taşıyıcı annelik yöntemini kullanarak bebek sahibi olan ailelerin çok zor bir durumda kalmasına neden oluyor. Bu nedenle de Türkiye içerisinde taşıyıcı annelik yasal mı sorusuna verilen cevap sorun yaşanmaması için hayır oluyor. Ama yurt dışında özellikle de Gürcistan’da taşıyıcı annelik yasal olduğu için ve pek çok kişi de bu yöntemi kullandığı için sorunsuz bir şekilde bu ülke içerisinde bebek sahibi olabiliyorsunuz bu yöntem ile.

Neden Taşıyıcı Anne?

Öncelikle bu sorunun pek çok nedeni bulunabiliyor ama hepsinin tek bir yere çıktığını söylemek de mümkün. Çünkü bebeğin taşınabilmesi için bir rahme ihtiyaç var ve pek çok kadın rahim problemi yaşıyor.

  • Bazı kadınların doğuştan rahmi olmuyor,
  • Bazı kadınlar kanserden ötürü rahimlerini aldırmak zorunda kalıyor,
  • Bazı kadınların ciddi rahatsızlıkları bulunabiliyor,
  • Bazı kadınların rahmi bebek taşımak için uygun yapıya sahip olmayabiliyor.

Bu nedenle de taşıyıcı anne içerisinde bebek geliştirmek pek çok tüp bebek merkezi tarafından tercih edilen bir durum oluyor. Eğer ki sizler de her zaman taşıyıcı annelik yasal mı diye araştırmak istiyorsanız o zaman pek çok sonuca ulaşırsınız.