Taşıyıcı Anne Uzmanı

Taşıyıcı annelik, anne olmak ve evlenmeden bebek sahibi olmak için tıpta kullanılan yöntemlerden bahsedeceğiz. Öncelikle konumuz olan taşıyıcı anne uzmanı hakkındaki bilgilerimizi sizlerle paylaşalım.

Taşıyıcı Annelik Nedir?

Taşıyıcı annelik evli ve bebek sahibi olmak isteyen çiftin bebeğin gelişim sürecini karnında geçirmesini sağlayan ve doğduktan sonra ailesine teslim eden bireyin yaptığı işlemdir. Bu durum bebeğin gerçek sahibinin annelik için karnından bir bebek taşıyamayacak olması veya farklı sebeplerden dolayı bebeği taşıyamaması durumlarından dolayı gerek duyduğu ikinci bir kişidir. Bu bebek tamamen gerçek anne ve babanın genlerini taşımaktadır. Yalnızca gelişimini başka bir bayan karnında gerçekleştirmektedir. Bu durumu gerçekleştirmeden önce ebeveynlerin bir taşıyıcı anne uzmanına danışmaları gerekmektedir. Taşıyıcı anne uzmanı, bebeği batını içerisinde sağlıklı bir şekilde taşıması için ebeveynlerin sağlıklı bireyler tercih etmesine yardımcı olmaktadır.

Asıl ebeveynlerden alınan üreme hücreleri, yani yumurta ve sperm taşıyıcı anne olarak belirlenen bireyin rahmine nakledilmektedir. Böylece nakledilen embriyo gelişim sürecini taşıyıcı anne uzmanı tarafından belirlenen bireyin karnında geçirmektedir. Bebek doğduktan sonra taşıyıcı anne bebeği gerçek sahiplerine teslim etmektedir.

Diğer bir konumuz olan anne olma yolları ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşacağız. Bu konuda anne olmanın yolları ismi pek açık olmasa da konu aslında normal yollar ile gebe kalmayı başaramayan anneler için uygulanan yöntemler olmaktadır. Bebek sahibi olmak isteyen çift için normal yollardan gebe kalma işlemi gerçekleşmemiş ise uygulanan ve yüzde yetmiş oranında garanti veren bir yöntem tüp bebek tedavi yöntemi olmaktadır. Burada uygulanan adımlar şu şekildedir: Öncelikle anneden sağlıklı bir yumurta, babadan ise sağlıklı bir sperm alınmaktadır. Alınan bu üreme hücreleri steril bir ortam olan laboratuvarda birleştirtilerek döllenme gerçekleştirilir. Döllenen yumurta içerisinde embriyo oluşumu başlamaktadır ve oluşan embriyo anne rahmine yerleştirilir. Bu yöntem ile gebelik gerçekleşmiş olacaktır. Bazı sağlık sebepleri veya az önce de söylediğimiz gibi normal yollar ile hamile kalamayan bireylerin sıkça uyguladığı bir yöntem olmaktadır.

Annelik farklı bir duygu olarak bilinmektedir ve henüz evlenmemiş ama annelik duygusunu yaşamak isteyen bireyler için de bu tedavi uygulanmaktadır.

Bekâr Bayanlara Uygulanan Tüp Bebek Tedavisi

Teknik açıdan taşıyıcı anneliğe benzemektedir fakat bir adım farklıdır. Öncelikle evlilik yapmadan çocuk sahibi olmak için bir bayanın doktora başvurması gerekmektedir. Uygulanan yöntemler neredeyse her iki yönteme de benzemektedir. Anne olmak isteyen bireyin yumurtasının döllenmesi ve bir embriyoya dönüşmesi için sperm gerekmektedir. Bu spermi bulmak için sperm bankaları bulunmaktadır. Buradan uygun fiyata bu işlemi yapmak için sperm satın alınmaktadır. Satın alınan sperm anne olmak isteyen bekâr bireyin yumurtası ile döllenir. Bu işlem yine laboratuvar ortamında doktorlar tarafından gerçekleşmektedir. Farklı bir sperm kullanımı ile kendi yumurtasını dölleyen bekâr bireyler hamileliği bu yöntem ile gerçekleştirebilmektedir.