Gürcistan’da Sperm Donasyonu

Özelikle doğal yöntemler sonucunda çocuk sahibi olamayan çiftler ve yalnız anne olarak hayatını sürdürmek isteyen kadınlar için uygulanmakta olan sperm donasyonu ya da diğer ismi ile sperm nakil işlemi sperm sayısı az olan ve bu nedenle çocuk sahibi olamayan çiftler tarafından tercih edilen bir tedavi olup Gürcistan’da sperm donasyonu işlem için belirlenmiş olan kriterler yer almaktadır. Belirlenmiş olan erkek adayların daha önceden sağlık sorunu yaşayıp yaşamadığı, kalıtsal olarak çocuğa geçebilecek bir hastalık olup olmadığı durumlar gibi ayrıntılı bir incelemeden sonra belirlenip uygun olan adaylar için Gürcistan’da sperm donasyonu yapılmaktadır. Sadece bu ülke için değil bu yöntemi uygulayan pek çok ülke oldukça seçici olarak kriterleri belirler ve tedavi yöntemi için adayları incelemeye alır.

Sperm Donasyon Uygulaması Hakkında Genel Bilgiler

Sperm donasyonu işlemi ile hamile kalmak isteyen kadınların da belirli bir süre yumurtaları kontrol altında tutulmakta ve testler yapılmaktadır. Eğer uygulanacak yöntem tüp bebek tedavisinde olduğu süreç gibi ilerleyecek ise kadın adayın adet döneminin 2 ve 3. gününde göbekten iğne uygulanarak yumurtanın geliştirilmesi için ilaç verilir ve bu işlemden birkaç hafta sonra yeterli büyüklüğe sahip olgunlaşmış yumurtaların alınması işleminin ardından 35-36 saat sonra yumurtalar toplanarak hazır olarak laboratuar ortamında bekletilen spermler ile birleştirilerek embriyonun oluşumu sağlanır. Gürcistan’da sperm donasyonu uygulanır ve eğer sadece nakil olarak gerçekleştiriliyorsa kadın adayın yumurtalarını da hazır hale getirip yeterli olgunluğa ulaştıktan sonra çatlatma iğnesi yapılır ardından 35-36 saat gibi bir zaman geçtikten sonra da uygun bir ortamda anne adayının yumurtalarına spermler dikkatli bir şeklide enjekte edilir.

Sperm Donasyonu İle Çocuk Sahibi Olma

Yeterli sayıda sperm üretemeyen erkeklerden kaynaklı olarak çiftler çocuk sahibi olamadığında bu yönteme başvurmakta ve olumlu sonuçlarda alınmaktadır. Eğer sorun kadın aday da ise yumurta nakil işlemi ile veya taşıyıcı annelik ile çocuk sahibi olma yoluna girmektedirler. Gürcistan’da sperm donasyonu fiyatları oldukça uygundur ve sadece işlem için değil bu yönteme başvuranların diğer ihtiyaçları da kaliteli bir hizmet sunularak giderilir. Sperm donasyon işleminde seçilen adayların kriterleri ve diğer genetik özelliklerin profili önceden bilindiği için seçim yapacak adaylar oldukça ayrıntılı olarak bilgilendirilir ve seçim yapmalarının ardından işlem uygulanır. Seçilmiş olan donörler pek çok testten geçerek herhangi bir bulaşıcı hastalık veya buna benzer bir soruna sahip olma riskine sahip olması yönünden taranır ve böyle bir risk varsa sperm bağışı kabul edilmez. Yumurta nakil işlemi ve sperm nakli ile çocuk sahibi olan çiftlerin sayısı oldukça fazla olmakta birlikte bu alanda başarısız olan aileler de bulunmaktadır. Başarı şansı adayların çocuk sahibi olamama sebebinin ne kadar zor bir nedene olmasına bağlı olarak değişebilmekte olup daha ayrıntılı olarak bu işlemi yapan kurumlardan bilgi alabilirsiniz.