Yumurta Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır

Çocuk sahibi olmak için yapılabilecek çok fazla yöntem bulunmaktadır. Taşıyıcı anne, tüp bebek, yumurta donasyonu gibi yöntemler bunların arasında yer almaktadır. Burada önemli olan şey sperm ve yumurtadır. Bunların korunması da önemli bir faktördür. Döllenme işleminde yumurtanın ve spermin sağlık durumunun iyi olması bebek sahibi olunması durumunu doğru orantılı olarak etkilemektedir. Bu hücrelerin uzun süreli olarak sağlıkla kalabilmesi için de geliştirilen farklı yöntemler bulunmaktadır. Burada yöntemlerin arasında yer alan yumurta dondurma işlemi nasıl yapılır sorusunun cevabı aranmaktadır. Gürcistan tüp bebek merkezleri bu sorulara yanıt veren yöntemler sunmaktadır. Yumurta ve sperm donasyonu gibi yöntemler ile ekonomik şekilde sperm ya da yumurta bağışlayan donörlerden alınan örnekler ile işlem yapılmaktadır. Yumurta dondurma işlemi nasıl yapılır belirtilen merkezde bu tür yöntemler de uygulanıyor.

Yumurta Dondurma İşlemi Neden Yapılır?

Yumurta dondurma işlemi nasıl yapılır sorusundan sonra nedenini merak edebilirsiniz. Yumurtanın dondurulmasının nedeni daha sonraki yıllara yumurtanın sağlıklı bir şekilde aktarılması içindir. Özellikle kanser tedavisi öncesinde uygulanmaktadır. Kanser tedavilerinde radyoterapi ve kemoterapi gibi yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin etkisi olarak da kadınların yumurtalıklar zarar görmektedir. Anne olabilme yetisini tamamen kaybedebilirler. Bu yüzden kadından alınan yumurtalıklar dondurularak uzun süre saklanır. Tedavi sona erdikten sonra bu yumurtalar kullanılarak kadının anne olması sağlanır. Bu sayede kadın her yaşta anne olabilmektedir. Ailede genetik olarak erken menopoz görülebilir. Bu durumda kadından menopoz olmadan önce yumurta alınır ve dondurulur. Farklı hastalıkların yumurtalıkları etkilemesi durumunda da yumurtayı dondurma yöntemine gidilir. Bazı hastalıklar kadının yumurtalıklarına zarar verebilmektedir. Üretim durmakta ya da çok fazla azalmaktadır. Bu dondurulan yumurta kullanılarak kadının anne olması sağlanmaktadır. Tüp bebek yapımında dondurulan yumurta kullanılabilmektedir. Bazı kadın hastalıkları da yumurtalıklara zarar verebilmektedir. Hastalık olmasa bile bu hastalıklar için yapılan ameliyatlarda da zarar görme olasılığı yüksektir. Ameliyat önce kadından alınan yumurta dondurularak saklanır. Daha sonrasında ise bir sperm ile döllendirilerek kadının rahmine konulmaktadır.

Yumurta Dondurma İşleminin Yapılışı

Adet döngüsü içinde bulunan kadının yumurtalığı ilaçlar kullanılarak uyarılır. Daha sonra burada oluşan yumurta iğne ile alınır. Bu yumurta dondurma işlemi nasıl yapılır özel solüsyonun içinde bekletilir. Sıvı azottan oluşan bu solüsyonun sıcaklığı -200 dereceye yakın olmaktadır. Bu şekilde yumurta dondurma işlemi gerçekleşmiş olur. Yumurta dondurma işlemi çok hızlı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Yavaş soğuma olursa buz kristalleri oluşur ve bu da yumurtaya zarar verir. Hızlı yapıldığında yumurta sağlam olarak kalmaktadır. Zaman geçtikten sonra çözünerek kullanılabilir. Bir erkekten alınan sperm hücresi ile döllendirilir ve anne olacak kişinin rahmine yerleştirilir. Bu dondurma işleminden yumurtanın sağlam çıkma ihtimali çok yüksektir.