Mikro çip ile tüp bebek

Kısırlık problemlerinin oldukça fazla bir bölümünde erkek faktörü yani sperm kalitesi ile ilgili bir yetersizlik mevcuttur. Sperm sayısı hareket oranı ve morfoloji ile ilgili eksiklikler veya sorunlar gebelik(hamilelik) şansını negative yönde etkilemektedir. Bununla beraber son dönemlerde bulunup geliştirilen ve önemli oranlarda başarıyı arttıran mikro çipli ile tüp bebek tedavisi çok sayıda çifte bebek sahibi olma yolunda kayda değer yardım sağlamıştır. Harvard Üniversitesi’de bir Türk bilim insanı tarafından geliştirilen Mikro çip ile tüp bebek yönteminin Dünya genelinde kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır.

Mikroçip ile sperm seçimi ile gebelik oranlarında ciddi bir artış görülmüştür. Mikro çip ile tüp bebek yönteminde spermlerden DNA yapısı bozuk olmayan olan spermleri belirlemek ve mikroenjeksiyonda o spermleri kullanmak olağandır. Bu yolla da daha kaliteli embriyolar geliştirilebilmekte ve yüksek oranlarda başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Daha yeni yaygınlaştığı için bütün tüp bebek merkezlerinde bulunmamaktadır. Tüp bebek konusunda yenilikleri takip eden kliniklerde uygulanmaktadır.

  • Mikro çip ile tüp bebek yönteminde DNA açısından sağlıklı spermlerin seçilmesi sağlanır. Mikro kanalcıklardan oluşan sperm çipleri, DNA problem olmayan kaliteli spermlerin ayrıştırılmasına yardımcı olur. Sağlıklı olmayan, DNA’sı zarar görmüş spermler bir bölümde, kaliteli ve zarar görmemiş olan sağlıklı spermler başka bir bölümde toplanır. Yani DNA açısından sağlıklı spermler kullanılarak meydana getirilen embriyolarla daha iyi gebelik sonuçları alınır. Bu embriyolarla gebelik(hamilelelik) şansı oldukça artar.
  • Mikro çip ile tüp bebek yöntemi, erkek kısırlığının aşılması konusunda bir devrim yaratmıştır. Mikro çip kullanımının avantajı sperm sayısının az olduğu vakalarda, gebelik(hamilelik) yakalama oranını arttırmasıdır. Mikro çip ile tüp bebek tedavisinde DNA problemleri olmayan spermler kullanıldığı için oluşan embriyolarda da kromozomal problem olma olasılığı en aza indirgenecektir, böylelikle embriyonun rahme tutunma oranı da artacaktır, dolayısıyla gebelik şansı oldukça yüksektir, ayrıca bebeklerde sağlıklı doğar.