Tüp Bebek Merkezleri

Tüp bebek günümüzde anne ve baba olmak isteyen insanların, uzun bekleyişlerinin çözümüdür. Sperm kalitesinin düşük olması, anne yumurtasının verimli olmaması, sperm sayısının azlığı, çiftlerin yaşı ve sağlık sorunları gibi durumlarda pek çok yöntem uygulanmaktadır. Tüp bebek merkezleri içerisinde bütün bu durumlara karşı işlemler yapılmaktadır. Baba adayın da hormonal bozukluk, genetik bozukluk, sperm kanalı tıkanıklığı ve benzeri durumlar yaşanabilir. Tüp bebek merkezleri bu gibi durumlarda baba adayının spermlerinden yararlanamazlar ise sperm donasyonu yöntemi tercih edilmektedir. Sperm donasyonu yani sperm nakli, ülkemiz de yasak olduğu için Gürcistan gibi ülkelerde yoğun olarak uygulanmaktadır. Bu yöntemde tüp bebek merkezleri, titizlik ve gizlilik ile birlikte, sperm bağışlayan erkek donörlerden elde edilen spermi, çocuk sahibi olmak isteyen anne adayının yumurtalıklarına uygulamaktadır. Kimlikleri asla deşifre edilmemektedir. Bir erkek, sperm bağışladığı zaman, spermin hangi çifte verildiğini asla öğrenememektedir. Ayrıca tüp bebek merkezleri bu tür bilgilerin en iyi şekilde gizlenmesine ve korunmasına olanak sağlamaktadır. Bununla birlikte tercih edilen spermin genetik özellikleri, ( göz rengi, boy, kilo ve benzeri) çocuk sahibi olmak isteyen çiftler tarafından belirlenmektedir.

Tüp Bebek Merkezi İşlemleri Ve Yerleri

Taşıyıcı annelik, yumurta donasyonu, sperm donasyonu ve tüp bebek yöntemleri, günümüzde çocuk sahibi olamayan ailelerin başvurduğu yöntemlerdir. Bu uygulamalar için son derece iyi araştırma ve iyi fiyatlar alınması gerekmektedir. Tüp bebek merkezlerinde yapılan bu uygulamalar için, en uygun fiyat paketleri sunulmaktadır. Bazı merkezler konaklama, yolculuk, vize ve tedavi yöntemlerine paket fiyat vermektedir. İsterseniz tek tek fiyat da alabilirsiniz. Taşıyıcı annelik sadece Gürcistan da yasal olarak başlamıştır. Gürcistan da tüp bebek merkezleri ile irtibata geçmeniz durumunda, sizlere taşıyıcı anne gibi konularda yardımcı olabilirler. Annenin bebeği taşıyacak kadar rahminin büyük olmaması, doğuştan rahmin olmaması, annenin gebelik sürecinden hayati risk taşıması, anne adayının ard arda düşük yapması, nadiren de olsa annelerin fiziklerinin bozulmalarından korkmaları gibi durumlarda taşıyıcı annelik kullanılmaktadır. Ülkemizde çok sık rastlanan bir durum olmamakla beraber, yabancı ülkelerde sıklıkla görebileceğimiz bir durumdur. Ayruca bazı eş cinsellerin de başvurduğu bir yöntemdir.

Taşıyıcı Annelik

Çocuk sahibi olmak isteyen kadının yumurtası ile eşinin spermi ile oluşan embriyonun, bulunan taşıyıcı annenin rahmine yerleştirilme işlemine taşıyıcı annelik denir. Ücretle karşılığında yapanlara kiralık taşıyıcı anne, ücret almadan yapanlara da gönüllü taşıyıcı anneler denilmektedir. Gürcistan da taşıyıcı annelerin kanuni hakları açıkça belirtilmektedir. İşlem gerçekleşmeden önce taşıyıcı anne ve çocuk sahibi olmak isteyen çift, notere giderek haklarını taahhüt ederler. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler, yalnızca bir gün içerisinde hem evrak hem de tıbbi işlem sürecini halledebilmektdir.