Sperm Donasyonu Nasıl Yapılır?

Sperm donasyonu, erkeğin yeterli bir sperm üretememesi ve doğurganlığı sağlayamamasından dolayı, halime kalmak isteyen kadına başka bir sperm takviyesinin uygulanması olarak söylenebilir. Bu çalışmalar, tamamen sağlıklı bir ortamda, gerekli testler yapılarak gerçekleştirilmektedir. Hamile kalmak isteyen kadının, farklı bir erkeğin spermi üzerinden yumurtaların embriyo haline getirilerek döllenmesi ve rahme yerleştirilmesi ile, sperm donasyonu çalışması tamamlanmaktadır. Sperm donasyonu nasıl yapılır konusunda genel tercihler arasında, bir erkeğin sperminin üretkenliği sağlamaması, bir kadının cinsel ilişki yaşamadan hamile kalmak istemesi gibi konularda da tercih edilebilmektedir.

Sperm Donasyonu ve Erkek Verici

Sperm donasyonu nasıl yapılır sorusunda temel alınan bazı önemli unsurlarda bulunmaktadır. Farklı bir donor erkekten alınan spermler, bebeğin sağlıklı olması açısından ve hamile kalacak olan kadınında sağlığı açısından gerekli sağlık kontrollerinden geçmektedirler. Özellikle bu tür erkeklerde, boy, kilo, statü, sağlık gibi unsurlara da genel anlamda bakılabilmektedir. Sperm donasyonu nasıl yapılır hususunda ele alınan önceliklerde;

  • Spermi alınacak erkeğin, bulaşıcı hastalıkları taşıyıp taşımadığı(Hepatit B ve C, HIV, Klamidya, Sifiliz vb.),
  • Genetik hastalıklarının bulunup bulunmadığı (kistik fibrosis, karyotip vb.)
  • Diğer hastalıklar, yörelere özel olan hastalıklar ya da gizli fark edilmeyen bulaşıcı hastalıklar,
  • Spermin genel kontrolleri ve döllendirip döllendirmediği,
  • Erkeğin kan grubu, sağlığı ve diğer unsurları,

gibi çeşitli unsurlara bakılmaktadır. Tüm bunlar sperm donasyonu nasıl yapılır konusunda önemli olan unsurlar arasında yer almaktadır. Böylece, sağlıklı bir şekilde bir erkeğin spermi alınarak, kadının yumurtalıkları ile embriyo haline getirilmesi ve bunun rahme eklenmesi ile, hamilelik süreci de başlamış olmaktadır. Tüm bu aşamalarda, bebeğin ve annenin sağlığını tehdit edebilecek tüm unsurlarda en ince ayrıntısına kadar kontrol edilmektedir.

Yumurta Donasyonu (Yumurta Nakli) Nasıl Yapılır - Fiyatları

Yumurta donasyonu ile, bir kadının yumurtalarında doğurganlık özelliklerini yitirmesi ya da bunu sağlanmaması durumlarında gerçekleştirilir. Bir nevi tüp bebek yöntemi üzerinden de netice alamayan kadınlar için yumurta donasyonu çalışması yapılabilir. Bu yöntemde de erkeklerin spermin alınıp kadının yumurtalıkları ile embriyo haline getirmesinden bazı farklılıkları bulunuyor. Yumurta naklinde, kadınların yumurtaları arasında doğrudan bir transferin sağlanmasıdır. Sağlıklı bir verici kadının yumurtalıkları alınıp, işlevini kaybetmiş yumurtalıkları olan kadının yumurtaları alınarak, sağlıklı yumurtaların eklenmesidir. Böylece başarılı bir yumurta nakli işlemi yapılmaktadır. En uygun fiyat alternatifleri ile yapılan bu çalışmalar, binlerce kadının hamile kalmasında çok önemli bir kazanç sağlamaktadır. Bu tür işlemler Gürcistan Tüp Bebek Merkezlerinde de başarılı bir şekilde yapılmaktadır.