Taşıyıcı Anne Doktoru

Sağlık sorunlarının el vermediği veya farklı kişisel sebeplerden dolayı hamilelik yapamayacak bayanlar taşıyıcı anne doktoru ile görüşerek bir taşıyıcı anne sağlayabilmektedirler. Bu işlem ülkemizde pek sık kullanmamaktadır fakat Gürcistan’da kaliteli ve sağlıklı bir şekilde kliniklerde uygulanabilmektedir. Taşıyıcı annelik tüp bebek uygulamasına benzemektedir. Fakat farklı bir yönü elbette bulunmaktadır. Dilerseniz bu farklara birlikte bakalım.

Taşıyıcı Annelik ve Tüp Bebek Uygulaması Arasındaki Fark

Öncelikle taşıyıcı annelikten bahsedeceğiz. Taşıyıcı annelik bir çift için karnında bebeği büyüten ve doğduktan sonra sahibine teslim eden bireye denen bir isimdir. Burada tıp yöntemleri, oluşturulacak bebeğin ebeveynlerinden alınan üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında birleştirilmesi ile ve ortaya çıkan döllenmiş yumurtanın embriyoya dönüşmesiyle gerçekleştirilen bir durum olarak uygulanmaktadır.

Taşıyıcı anne doktoru, ebeveynler için taşıyıcı anneyi sağlıklı bir birey olarak seçmektedir. Bu nedenle karnında başka bir çiftin bebeğini büyüten taşıyıcı anneler için seçilecek kişiler oldukça özenli seçilmelidir. Bu uygulama ile anne ve baba olan çiftler öncelikle taşıyıcı anne doktoruna başvurmalıdır.

Bu işlemin tanımı kısaca, yumurta ve sperm döllenmesi biyolojik yolla değil de tıp yolu ile laboratuvar ortamında gerçekleştirilerek başka bir anne karnına yerleştirilmektedir.

Tüp bebek tedavisi veya uygulaması da yine aynı şekilde gerçekleşir. Fakat burada ebeveynler ile bu işlem tamamlanmaktadır. Başka bir taşıyıcı anneye gerek duymadan sperm ve yumurtanın laboratuvar ortamında döllenmesi ile oluşan embriyo asıl annenin karnına nakledilerek gelişmesini sürdürür. Uygulanan bu yöntemde hamilelik oranı oldukça yüksektir ve tamamen sağlıklı bir şekilde sürdürülmektedir.

Tüp bebek tedavisi yalnızca evli çiftler için uygulanmaz. Bunun yanında evlilik gerçekleştirmek istemeyen fakat bebek sahibi olarak bir çocuk yetiştirmek isteyen bireyler de yumurta ve sperm donasyonu yolları ile tüp bebek tedavisini uygulayabilmektedirler. Bu işlemin nasıl olduğu ile ilgili diğer bilgileri dilerseniz birlikte öğrenelim.

Yumurta Donasyonu Ve Sperm Donasyonu İle Gebelik

Öncelikle uygulanan tüp bebek tedavisinde sperm donasyonlarının bütçeye uygun olduğunu belirtebiliriz. Bunun yanı sıraişlemlerin de oldukça kaliteli ve sağlıklı bir şekilde tamamlandığını da söyleyebilmemiz mümkündür. Öncelikle bebek sahibi olmak isteyen bekâr bir bireyden üreme hücresi, yani yumurta donasyonu (nakil işlemi) gerçekleştirilir. Daha sonra bu yumurtanın döllenmesi için bir sperm gerekmektedir. Bu spermi elde etmek için sperm bankaları bulunmaktadır. Uygun fiyata bir sperm bulabilmek mümkündür. Bu spermler bağış yolu ile de bulunabilmektedir. Gürcistan’da gerçekleştirilen bu yöntemler için kaliteli ve sağlıklı spermler kliniklerde bulunmaktadır. Alınan sperm ile anne olmak isteyen bireyin yumurtası diğer tedavilerde olduğu gibi laboratuvar ortamında döllenmektedir. Döllenen ve embriyoya dönüştürülen üreme hücreleri anne karnına yerleştirilmektedir.