Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi

Anne ve baba olabilmek için kurulan hayallerin önünde engeller olması, bu engellerin aşılamayacağı anlamına gelmez. Sizin için çok zor bir süreç olduğunun farkına varılması gerekir. Çevrenizin de bu konuda duyarlı olması, engelleri aşarken size yardımcı olacaktır.

Bebek sahibi olabilmek için verdiğiniz karar ve gösterdiğiniz çaba çok önemlidir. En başta sizin istekli olmanız gerekir. Eğer tıbbi açıdan yeterli olmama durumu yaşanıyorsa, tüm seçenekleri değerlendirmek için araştırma yapmak gerekir. Bebek sahibi olmak, geleceğinizi planlarken verdiğiniz bir karardır. Bu karar tüm hayatınızı şekillendirmenize neden olur. Hayalini kurduğunuz bir çocuğunuzun olmayacağını düşünmeniz, psikolojik olarak sizi yoracaktır. Bunun yerine daha umutlu olmalı ve bu sürecin yoğunluğunu kabul etmelisiniz. Sadece bir yerden alınan sonuçları kabullenerek, elinizden bir şey gelmediğini düşünmek doğru olmayacaktır. Gerekli araştırmaları yapmalı, tavsiyeleri dinlemeli ve vazgeçmemelisiniz.

Tıp çok gelişmiştir. Tedavisiz diye adlandırılan birçok hastalığın tedavisi bulunmuştur. Uygulamaların yapıldığı koşullar her geçen gün biraz daha düzene girmektedir. Temizlik ve yeterlilik konusunda kontroller yapılmaktadır. Dolandırıcılıklar için önlemler alınmaktadır. Klinik ve hastane ortamları denetlenmektedir. Ayrıca kullanılan cihazların neler olduğu konusunda da yeterince bilgi sahibi olmanızı sağlayacak kişiler vardır. Tıp bu kadar gelişmişken ve uygulamalar sizin lehinize yapılmaktayken, umutsuzluk doğru bir tutum olmayacaktır. Elinizden geleni yapmanız için istekli olmalısınız. Sizin için uygun tedavi yöntemlerinin neler olduğunu araştırmalı, testleri yaptırmalı ve bebek sahibi olmak için beklemelisiniz.

Tüp Bebek Uygulamaları

  • Tüp bebek uygulamalarında yapılması gereken ilk şey, çiftin değerlendirilmesidir. Muayene edilmesi ve tedavi yönteminin başarı oranının hesaplanması gibi çalışmalar yapılmaktadır. Kan testleri ile, hormon bilgilerine ulaşılır. Herhangi bir rahatsızlık olup olmadığı gözlemlenir. Daha önce başarısız olunmuş tüp bebek tedavisi varsa, nedeni araştırılır. Çiftin değerlendirilmesi süreci boyunca ayrıntılı bilgi sahibi olmak amaçlanır. Sperm analizi de bu değerlendirme süreci içinde gerçekleştirilir. Sperm sayısı, döllenme ve hareket gibi durumlar belirlenir.
  • Tedavi için gerekli düzenlemeler yapılır. Tüm analizlerden sonra, tedavinin seyri belirlenir. Doktorlar ile hazırlanacak tedavi süreci planları, özenle ilerlemelidir. Zamanı verimli kullanabilmek açısından planlamalar yapılacaktır. Randevu ve uygulama günleri takip edilecektir. Planların düzenlenmesi sırasında, tüp bebek tedavisi için formlar hakkında da bilgilendirme yapılır. Onay verdiğiniz zaman uygulamaya başlanacaktır.
  • Yumurtalıkların uyarılması işlemi, çok sayıda ve kaliteli yumurta elde edilebilmesi için yapılmaktadır. Kişiye özel uygulamalar ve takipler gerçekleştirilmelidir. Hastaların test sonuçlarına önem verilmelidir. Deneyim sahibi doktorlar tarafından uyarılma yapılır. Adetin işleyişine göre hesaplamalar yapılır. Hazırlık evresinde aşılama işlemleri yapılabilir. Çatlama iğnesi, yumurta olgunlaştırıcı gibi ekstra aşılama durumları olacaktır. Uyarılma süreleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu yüzden sabırlı olmak gerekir. Yeterli veriler elde edildiğinde, yumurta sayıları artmış olacaktır.
  • Yumurta toplama işlemi çok önemlidir. Başarılı olma durumunu doğrudan etkiler. Vajinal ultrasonografi ile gerçekleştirilir. Hastaların sağlığı açısından dikkat edilmesi gerekir. Yumurta hücreleri toplanır. Yumurta toplandıktan sonra laboratuvara gönderilir. Özel yöntemlerle incelenir ve kültür sıvısının içine koyulur. Döllenmeye uygun yumurta elde etmek, tedaviye gösterilen özen sayesinde olur. Yumurta toplama gününde erkek de sperm teslim eder. Sistemde en iyi sperm seçilir.
  • Seçilmiş sperm, yumurta hücresinin içine yerleştirilir. Döllenme olup olmadığı kontrol altında tutulur. Döllenmiş yumurtalar tekrar kültür sıvısının içine konulur. Uygulama yapılması uygun olduğunda, kadının rahmi içine koyulacaktır.
  • İşlem sonrasında adet kanamasının zamanı beklenir. Eğer kanama yaşanmadıysa, gebelik testi yapılır. Dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgilendirilirsiniz. Gebelik testinin yapılacağı güne kadar hangi konularda dikkatli olacağınızı öğrenebilirsiniz.
  • Kanda gebelik testi yapılması daha uygundur. Test sonuçları doktorlar tarafından bildirilir. Test sonucu pozitif ise, sizi uzun bir süreç bekler. Bu süreç içinde dikkatli olmanız gerekir. Yapmanız gerekenlerden çok yapmamanız gerekenler konusunda bilgilendirilmelisiniz. Herhangi bir kayıp yaşanmaması için doktorunuzla iletişim halinde olmanız gerekecektir. Gebelik testi negatif ise, neden negatif olduğuna dair değerlendirmeler yapılmalıdır. Tekrar uygulama yapılabilmesi için gerekli zamanın belirlenmesi ve dinlenmeniz için neler yapılması gerektiği konuşulmalıdır.
  • Tüm bu süreç boyunca hayatınızda yer vermemeniz gereken tek his, endişedir. Endişelenmediğiniz ve umut ettiğiniz süre sorun yaşamayacağınızı görmeniz mümkün olacaktır.